IBAK SK

Všetko o lokalizátoroch inžinierskych sietí. Na čo slúži a aké druhy poznáme?

Rozmýšľate nad službou trasovania potrubia? Neviete sa rozhodnúť ktorý typ lokalizátora je pre Vás vhodný? V nasledujúcom článku sa spolu pozrieme na výhody lokalizácie a trasovanie a popíšeme jednotlivé typy lokalizátorov a ich funkcie.

Prečo používať lokalizátor?

Možno rozmýšľate, prečo by ste si mali investovať práve do lokalizátora. Dôvodov sa vynára hneď viacero.

Výkresy od budov a starších rodinných domov sú po rokoch užívania a štandardne podvyživenej údržby len ilúziou, s ktorou neráta ani ten najväčší optimista z našich radov. Potrubie vedené na miestach, kde by ho čakal len málokto, je prvý a zásadný dôvod prečo sa oplatí ponúknuť službu lokalizácie svojim zákazníkom ktorí, verte mi, netušia ktorými smermi je ich odpad vyvedení z budovy.

Predstavte si situáciu, keď spolu so zákazníkom zistíte, že kanalizácia, ktorej smer sa uberá priamo cez jeho čerstvo položený anglický trávnik, je nefunkčná. Kto z nás by mal odvahu oznámiť zákazníkovi polohu poruchy „osvedčeným“ odkrokovaním vzdialenosti? Pravý profesionál otvorí dvere na svojej dodávke, zvolí správny lokalizátor a za pár sekúnd máva rukou na zákazníka so slovami „máme to, je to chvala bohu, až za plotom“. Na ktorej strane plota sa vidíte Vy?

Pri opravách je kľúčové poznať základné parametre poruchy. Kde začína porucha, kde končí porucha, ako hlboko je uložená kanalizácia. Bez poznania spomínaných hodnôt hádate. Sú to práve lokalizátory, ktoré Vám poskytnú tieto informácie a umožňujú Vám zvoliť ten správny spôsob odstránenia poruchy. Či už to bude výmena potrubia alebo jeho sanácia. O bezvýkopovej sanácií potrubí sa viac dozviete TU.

Presným lokalizovaním, či už sa jedná o inžinierske siete, káble alebo kamerové sondy predchádzate chybám, ktoré robia vrásky na tvári Vám aj Vašim zákazníkom. Moderné zariadenia zaisťujú vysokú presnosť, ktorá je priamo spojená s produktivitou a nárastom Vašich ziskov.

Lokalizácia sa vôbec netýka len hľadania porúch v kanalizačnej sieti

V ponuke sú okrem sondových lokalizátorov aj zariadenia na vytyčovanie káblových vedení v rôznych módoch. Sú to aj feromagnetické detektory, ktoré vyhľadávajú kovy pod úrovňou terénu. Pri výbere je potrebné opýtať sa, na aký druh práce budem zariadenie využívať najčastejšie.

Feromagnatický lokalizátor

feromagnetický lokátor

Ak sa často stretávate s ťažkosťami pri hľadaní šácht, ktoré sú po rokoch pod úrovňou terénu, pomôže Vám feromagnetický lokalizátor alebo Lokalizátor poklopov.

Jedná sa o typ lokalizátora, ktorý reaguje na kov. Konkrétne sa jedná o cievku ktorá reaguje na malé zmeny magnetického poľa. Informácie sa následne prenášajú do procesoru, ktorý signalizuje kovový predmet na displeji pomocou stupnice a zvukového signálu. Na väčšine zariadení je možné upravovať intenzitu signálu, vďaka čomu zaistíte presný výsledok každého merania.

Lokalizátor sond

lokátor na sondy

Viacsmerná anténa zabudovaná v zariadení sa stará o sledovanie signálu sondy v rôznych frekvenciách. Najčastejšie využívané frekvencie sú 16Hz, 512Hz, 33kHz. V kombinácií so správnou kamerou je možné vytyčovať nielen hlavu kamery, kde je uložená sonda ale aj celý tlačný kábel kamery, ktorý je zindukovaný. Zariadenia samozrejme ponúkajú údaj o hĺbke uloženia.

Lokalizátor sa najčastejšie využíva pri trasovaní kanalizácie a potrubí. Firmy zaoberajúce sa čistením kanalizácie ho považujú za povinnú výbavu svojho auta.

Lokalizátor káblov a potrubí

Lokalizátor káblov a potrubí

Rôzne typy materiálov sú používane na rôzne druhy podzemných vedení v dôsledku čoho je potrebné použiť viacero detekčných a lokalizačných metód. Tieto metódy sa delia na pasívne a aktívne vyhľadávanie.

Pri pasívnom vyhľadávaní sa využíva signál, ktorý prirodzene vydávajú inžinierske siete (elektrické káble, telekomunikačné vedenia). Táto metóda dokáže odhaliť približne 40% inžinierskych sietí.

Na druhej strane je aktívne zisťovanie polohy vedení. Pri tejto metóde sa využíva signál, ktorý generuje vysielač nastavený na rovnakú frekvenciu ako lokalizátor.

Tieto typy lokalizátorov sú najkomplexnejšie zariadenia. Okrem pasívneho a aktívneho vyhľadávania vedení viete samozrejme lokalizovať aj kamerovú sondu, keďže lokalizátor je možne nastaviť na prijímanie širokej škály frekvencií (od 16Hz až do 200kHz).

Venujete sa trasovaniu inžinierskych sietí, čisteniu či inšpekcii potrubí? Chcete sa poradiť pri výbere vhodného lokátora?
Kontaktujte nás a naši technici vám radi poradia a stroje predvedú. Pomôžu navrhnúť správne technické riešenie. Kontaktujte nás na 0905 393 996 alebo na ant@ant.sk

lokator potrubných sietí

Obr. č. 1 - Lokalizácie sondy na kamerovej hlave pomocou RIDGID NaviTrack Scout

Rioned čistiace stroje

ant s.r.o. autorizovaný distribútor

Sme autorizovaný distribútor pre značku Rioned v Slovenskej republike. Kontaktujte nás pre predvedenie čističiek, technické poradenstvo pri výbere správnych parametrov čističiek pre vaše potreby.

Zdroj obrázkov: Facebook / RIDGIDTools.Asia; mystore.com

Služby pre vás:
Sledujte nás:
IBAK produktový katalóg   
IBAK leták
profesionalne roboticke inspekcne systemy
Kariéra u nás:

Pridajte sa k nám. Neustále hľadáme obchodníkov a posily do administratívy

Zoznam voľných pozícií
E-mail Facebook Instagram Linked In